ILÆY
Gig Seeker Pro

ILÆY

Prague, Hlavní Mesto Praha, Czech Republic | Established. Jan 01, 2019 | SELF

Prague, Hlavní Mesto Praha, Czech Republic | SELF
Established on Jan, 2019
Solo Alternative Downtempo

Calendar

Music

Press


"BBI YERLİ BBI Yerli #134 | ILÆY"

Projenizin başlangıç tarihi nedir?

01.01.2019

Hangi şehirde yaşıyorsunuz?

Prag

Projenizde yer alan müzisyenler ve diğer katkı sağlayanlar kimler?

İlay Bal (TR) – Söz, Beste, Vokal, Düzenleme

Projenizde yer alan müzisyenlerin geçmişte veya devam eden başka projeleri var mı?

Birkaç yıl önce Prag’a yerleşene dek, 2015 yılında İstanbul’da ilk EP çalışmasını yayınlayan Mikado grubunun vokaliydim. Bunun yanı sıra pek çok funk, neo-soul ve nu-jazz projemle Türkiye ve Avrupa’da sahne aldım. Sahne hayatıma ek olarak seslendirme yapıyorum; bugüne kadar Hasbro Studios, Dreamworks, Disney ve Netflix yapımlarında başroller dahil birçok karakterin Türkçe seslendirmesini gerçekleştirdim.

Grubunuzun tarzı nedir?

Indie, Trip-Hop, World

Projenize benzer müzik grupları/müzisyenler?

Benzemekten ziyade, bunlardan ilham almış demek doğru olur: Sevdaliza, Hindi Zahra, Portishead, Radiohead, Ofra Haza, Tori Amos

Bugüne kadar nerelerde sahne aldınız?

ILÆY (güncel proje) ile: Prag (V lese, La Loca, Manifesto Market, Studio Paměť, JazzDock, Sofar Prague, Club U Staré Paní, Dyzajn Market, Avoid Floating Gallery), Budapeşte (Szimpla Kert), Berlin (Madame Claude).

Önceki projelerle: İstanbul (Nardis, Ghetto, Karga, Peyote, Studio Alt, 60m2, Mitanni, İKSV Caz Festivali – Moda Sahnesi, İKSV Caz Festivali – Parklarda Caz, Mojo, Hayal Kahvesi Beyoğlu, Frankie, W, Suma Beach, Shaft, Dunia, Bronx, Hard Rock Cafe, Koç Üniversitesi Bahar Festivali, Odeon Sahnesi, Sevgi Gönül Oditoryumu), Ankara (Passage), Bodrum (Pannonica), Berlin (Karneval der Kulturen), Rusya (Ufa), Hollanda (Utrecht), Fransa (Annecy).

Projenizde yer alan eserler “tasarım” olarak neyi ifade ediyor?

Vokalin müzikte temel anlatıcı görevini üstlendiği ve kıvrak, ifade gücü yüksek melodik yapılar izlediği, ritmik olarak daha çağdaş tınıları elektronik seslerle, beat’lerle yakalayan ancak analog yaklaşımın canlılığını da gitar, balalayka, ukulele, duduk, trompet gibi enstrümanlarla pekiştiren bir sound yakalamaya çalıştık. Şimdilik yalnızca bir şarkımı yayınlamış olsam da, hali hazırda tamamen bestelerimden oluşan 2 setlik bir repertuvarı Prag ve Berlin’de sahneye koyuyoruz. Bir bakıyorsunuz bir şarkı indie/trip-hop/world music yelpazesinin daha trip-hop, hatta electronica tarafına göz kırpıyor, tüm salon dans ediyoruz; bir bakıyorsunuz elimde ukulele, yanımda balalayka, usul usul, indie-folk tınılarında hüzünlü bir yerlerdeyiz. Bu çeşitlilik içinde tüm şarkıların tematik olarak kendi aralarındaki bağı bakî; şarkılar karanlık ve melankolik ancak umutsuz değil, bilakis melankoliyi kutsayan, kutlayan bir ruh hali içinde. - BIR BABA INDIE


Discography

Sin · September 2019
Music& Lyrics by : ILÆY
Produced by : ILÆY · Kirill Yakovlev · Igor Ochepovsky

Guitars: Kirill Yakovlev

Mix: Tomas Jochmann (Baracca Records)

Mastering: Barbaros Bensoy
 © ILÆY 2019

Spotify Link: 
https://open.spotify.com/album/2mcUqbecU5kUcW2OO4E4pi?highlight=spotify:track:2Itx4tdiis0xWZ51QqKVBZ


Giderayak · January 2020
Music& Lyrics by : ILÆY 
Produced by : ILÆY · Blackloud
Mix: Blackloud
Mastering: Barbaros Bensoy 
 © ILÆY 2020


Spotify Link: https://open.spotify.com/track/1pS3PoQLmoorTzJjwK7pTw?si=4OVR1TAvT2mpUq22Y59ivA

Photos

Bio

“ILÆY gives the songs an otherworldly atmosphere and tension, which just adds to the combination of Turkish Folk, Space Rock, House, and Trip Hop - to namecheck just a few influences in her densely layered and dramatic aural stew.

ILÆY’s emotional and expressive voice will hypnotise you. Prague by way of Ankara, her layered synths and samples is a world where Europe meets Asia and the result is musically transcendent.”

—Rick Manore (Founder of C-Pop Gallery · Detroit)


ILÆY is a self-taught singer, songwriter and voice-over artist from Turkey. She has been singing onstage since she was a child, and has performed in various venues and festivals around the world, most recently at Karneval Der Kulturen Berlin, IKSV Istanbul Jazz Festival and Mladi Ladi Jazz Jazzbit. She has won several singing and jazz competitions, including the Istanbul Culture and Arts Foundation (IKSV) Young Jazz Competition — twice. She received full scholarships in Musical Theatre from the New York Film Academy and the American Musical and Dramatic Academy. She has done voice-overs in Disney, Hasbro Studios, DreamWorks and Netflix productions such as Ice Age: Collision Course, Trolls, Shrek Short Movies, and Crazy Ex-Girlfriend — to name just a few.

Ankara, Istanbul and Prague, the three cities ILÆY has lived in, add to her transcendent combination of Trip-hop, Indie, Space Rock and Folk. 'Sin' is her first original release. She calls it 'a celebration of melancholy’.

Band Members