Jamchestra
Gig Seeker Pro

Jamchestra

| SELF

| SELF
Band Jazz Jam

Calendar

This band has not uploaded any videos
This band has not uploaded any videos

Music

Press


"Jamchestra in Czech Radio Leonardo"

Interview with jazz musician Vít Fiala on internet broadcast of Czech Radio. - Ceský rozhlas Leonardo


"Jamchestra: Hudba je proste život"

Stará Boleslav (vot) – Brandýská alternativní kapela Jamchestra pokrtí v sobotu 21.kvetna své první album. Krest probehne u rybníka Ocko na Proboštských jezerech ve Staré Boleslavi. Pres den se zde o váš duševní klid postará cajovna Šnek a v nocních hodinách se mužete tešit i na projekce s tzv. „visual DJing“. Mimo Jamchestru zahrají i pozvaní hosté Tribetown a DJ Mini. Svou úcast potvrdila i Diana Winklerová, hrající na prícnou flétnu, a Pavel Križovenský z kapely Wunderbar, který ovládá všechny druhy saxofonu. Po hudební produkci mužete složit svou hlavu i prímo v areálu, kde bude možnost nocování ve vlastních stanech. Kapela by ráda akci pojala jako príjemný happening s rodinnou atmosférou. Ve stejné atmosfére probehl i rozhovor s nekolika cleny této skupiny...

Co si mužeme predstavit pod názvem Jamchestra?
Jakub: Název jsme vymýšleli docela dlouho. „Jam“ je improvizace a „orchestra“ je od slova orchestr. Jsme osmiclenný orchestr, který jamuje, což je také pro skupinu charakteristické.

Máte nejaké skladby, které jsou již složené a tím i stálé, ci je to opravdu vždy jen jam?
Jakub: Není to úplne vždycky jenom jam. Funguje to tak, že ve vetšine skladeb je urcitý prostor. Skladby se skládají z nekolika figur a máme v nich vetšinou signální veci, kdy já udelám break, nebo Zdeno na svou harmoniku vyvede melodii nekam a my podle toho jsme již schopní poznat, že prijde další fáze písne a preskocí tím na neco jiného. Ale nemáme urcené kolikrát tam ta figura bude zopakována. To znamená, že v podstate nekdy i sami sebe natahujeme, kdo to déle vydrží... (úsmev) Samozrejme jsou i písne, které jsou do jisté míry s jakous-takous pevnejší strukturou a refrénem. Ale máme spíš radeji ten druhý systém – volnejší.

Jak je to vlastne s výslovností vašeho názvu... nekterí fanoušci používají anglickou výslovnost (džemchestra), jindy se ale setkám i s ciste ceskou výslovností... Co je správne?
Karel: Ti co to ríkají cesky [Jamchestra], tak to ríkají blbe... (smích)

Jak jste se dali dohromady? Jaká je historie Jamchestry?
Jakub: Když v podstate umírala Kapka (Poslední Kapka) a když bylo jasný, že se musí stát neco hodne zásadního, abychom se odpoutali od tech zajetejch vzorcu, který byly strašne moc technický a na naší muziku se v podstate nedalo ani moc tancovat. Tehdy bylo takový období, kdy jsme zrušili kapelu, ale porád to jádro - Hasju (Lukáš Juhász), Láda Hrubeš a já (Jakub Nemec), jsme chodili do zkušebny každou stredu i nadále, jako by se nic nestalo. Nehráli jsme veci Kapky, vedeli jsme, že tahle skupina skoncila a že budeme asi pracovat na necem novém. Už v dobe pred koncem Kapky vznikal i nejaký repertoár, kterej byl takovej skoro až ve stylu drum&bass a na tom jsme vlastne postavili naše první veci. To se týká tak období podzimu 2008.

Jinak, jak jsme se dali dohromady... vždycky nekdo nekoho pritáhl. Treba taková Vendy (Vendula Šmejkalová), tu jsem potkal vyložene náhodou, že jsem byl zajamovat nekde v jiný zkušebne. Ona hrála na kytaru, já jsem si sedl za bicí. A ríkám ji: „Ty máš úplne boží improvizacní schopnosti,
pojd si s náma nekdy zahrát!“A ona na mi na to odpovedela, že ve skutecnosti hraje na ságo. „Tak si s náma pojd zahrát na ságo!“ odpovedel jsem ji. Dala s náma jednu zkoušku a pak již hned následoval koncert.
Druhý príklad: Zdeno (Beyer), ten prišel do kapely zpusobem, že Láda Hrubeš ho privedl na koncert – tehdy jsme meli tu cest, že jsme hráli na tuším prvním živém koncerte v Kácku (Klub K), a Láda Hrubeš Zdena uvedl stylem: „Já jsem pozval tady Zdena, hraje dobre na foukacku a on by si s náma rád zahrál.“ A bylo to! Takovýmto zpusobem se to nabalovalo.

Takže prvním setkáním se Zdenem byl koncert?
Jakub: Jo, presne tak... (smích) My se spolu vlastne ani neucíme písne, ucíme se jamovat. Ucíme se spolu udelat hudbu jakoby on-line. Na zkouškách málokdy omíláme náš repertoár. Zasedneme a zacneme hrát tak, jakou máme zrovna náladu - o necem se zrovna bavíme ci nekdo neco prinese. Ti ostatní se na to zacnou nabalovat a pak dochází k takovejm nádhernejm mystickejm vecem, kdy nic není domluvený a najednou všichni spolu zmeníme dynamickou rovinu. A tohle je to, co na té kapele zbožnuju!

V soucasné dobe máte osm clenu, dá se to ješte sladit?
Jakub: Dá se. S každým koncertem je to i jiný. Obcas nekdo z nás nemuže a hrajeme tak v trochu jiném složení. Koncerty jsou zase jednou festivalem pro tisícovku lidí a podruhé komorní akcicka v cajovne pri autorském ctení, a to se musíme zase dost brzdit. Zde je ta naše rozmanitost. Tím, jak máme volný repertoár, tak jsme schopní se prizpusobit prostredí i lidem.

Mohli by jste mi ríci ve zkratce charakteristiku vaší hudby v pár vetách?
Jakub: V pár vetách rozhodne ne. Rekl bych k tomu ale urcite tohle: Alternativa není mixem hudebních stylu, ale je to hudební rec. Je to vyjádrení tebe sama takového, jaký jsi.
Zdeno: Obcas, když o tom takhle spolu mluvíme, tak ríkáme, že to je spíše skupina lidí, než skupina muzikantu, kterí spolu hrají. Mezi náma jsou urcitý vztahy a to vše se v tom jak to ve finále zní odráží. Každý z nás má i rád jinou muziku a jde mimo jiné i o to, aby každý prispel tím svým. Spíše si dáváme prednost, než že by nekdo byl tou vudcí osobností a rekl: „Tak, a ted budeme hrát jazz!“

Jak probíhalo natácení vašeho debutového alba?
Jakub: Puvodní myšlenka byla, že prijdeme do studia, rozbalíme si nástroje a nahrajeme to co najamujem. Jenomže, technicky toho nešlo dosáhnout. Nahráváme to asi rok a pul... (smích)
Nakonec to dopadlo tak, že se zacaly nahrávat bicí a zbytek kapely byl v režii a hrál rovnou do mixáku a mne do sluchátek, tak, aby tam byla interakce. Pak se ale na ty nahraný bubny nalepovaly a nahrály další a další nástroje, což zpusobilo to, že ty písne dostaly jakousi strukturu.

Co vás na hudbe baví?
Jakub: Hudba... (smích)
Zdeno: Nekdy to prirovnáváme k tomu, jako když clovek mluví, když jsi v dialogu. Máš urcitou paletu toho, co a jakým zpusobem dokážeš vyjádrit sám ze sebe. Tomu bych prirovnal živá vystoupení, ty tak fungujou. Písnicka je téma, my jsme mluvcí a mezi náma probíhá komunikace.
Jakub: Hudba, to je proste život. Je to to nejduležitejší, co v živote mám.

Co nás ceká na vašem chystaném krtu? Je neco, co ješte nevíme?
Jakub: Chtel bych, aby to bylo takový príjemný, až témer rodinný odpoledne v obrovskym mumraji prátel a známých. Dáme tam do placu nejaká frisbee, lidi se muhoiu vykoupat, zablbnout si, zahrát badminton, cokoliv. Vecer bude ohnícek s burtama a co je nejduležitejší, pocasí je objednaný – bude slunícko. Na vecer se chystá tzv. visual DJing. Mezi hosty zahrají Tribetown a DJ Mini. Dále by mela prijet Diana Winklerová, která hraje na prícnou flétnu a Pavel Križovenský z kapely Wunderbar, hrající na všechny druhy saxofonu.

Dekuji vám za rozhovor a uvidíme se na krtu! - TOK


"Jamchestra pokrtila své CD džemem"

Stará Boleslav (vot) – Brandýsko-boleslavská alternativní skupina Jamchestra pokrtila v sobotu 21. kvetna své první album. Krest, ci spíše pomazání - verme, že ne poslední, probehl u rybníka Ocko na Proboštských jezerech ve Staré Boleslavi a byl opravdu stylový. Tento osmiclenný orchestr nekrtil klasicky šampanským, ci sektem, ale zvolil vhodnejší alternativu a své debutové album pokrtil džemem. Desku v explozi radosti náležite slavnostne pomazali a následne zasunuli zpet do obalu, který i se sladkým hudebním nosicem letel do prekvapeného publika. Skupina dodržela to, co dopredu slibovala a celou akci provázelo slunecné pocasí. Což bylo až s podivem, nebot v okolí Staré Boleslavi tu a tam pršelo. Zdá se, že si tito hudebníci poradí i s rozhánením mraku. Dubutové album nemá pevne daný název, a tak pokud jej chcete, ptejte se po Bílém, Omalovánkovém (soucástí obalu jsou i omalovánky) ci Žabím CD.
Obal desky je velmi speciální, nebot obnáší i skládací omalovánky s žabími motivy. Prvních 100 desek má navíc bonus - pastelky! Kulatý výlisek nese více ner 50 minut hudby a porídit si jej mužete za 150 Kc.

Atmosféru koncertu vám priblíží priložené fotografie porízené Pavlem Bouskem a Michalem Valentou, cleny fotoklubu BrandoBol.

Rozhovor s kapelou Jamchestra zde:
http://www.itok.cz/clanky/rozhovory/jamchestra-hudba-je-proste-zivot/ - TOK


Discography

Jamchestra (2011) - full length album

Photos

Bio

Jamchestra was founded in 2009 as an improvisaton band of friends who enjoyed playing together. Initially based on guitar and drum'n'bass rhytms, the sound soon gained jazz features with new band members playing saxophone and trombone and we started to call it drum'n'jazz. Although the songs don't have any final shape and are ever-changing, patterns gradually emerged and we had enough material to record a CD, which was finally released in May 2011.
Several changes in the band have taken place since then. Old members went and new came and each one has brought his way of making music to Jamchestra, further changing the sound and style, which is now best described as nu-jazz. Among our influences we have to mention at least the Cinematic Orchestra and Jaga Jazzist.