Para
Gig Seeker Pro

Para

Band Pop

Calendar

This band has not uploaded any videos
This band has not uploaded any videos

Music

Press


"No uprising, party!"

Po pätnástich rokoch existencie sa Para zaradila medzi kapely, ktoré predovšetkým zabávajú. Tento status demonštruje aj novým albumom s názvom Povstanie.
Dvojsecnou zbranou slovenských skupín je fakt, že si ich diváci najviac užívajú na verejných podujatiach. Ci ide o letné festivaly, alebo mestské akcie, Slováci sa casto radi zabávajú zadarmo a vo velkom.
Para sa stala jednou z hlavných dramaturgických vložiek spomínaných akcií. Na jednej strane fantastická príležitost, ako si získat široký dav, na druhej strane hrozí kapele viac-menej dehonestácia. Takým divákom je totiž zväcša jedno, co kricia - podstatné pre nich je, že kricia.
Para postavila aj najnovší album Povstanie prioritne pre túto cielovú skupinu. Veselé rytmy, lahko zapamätatelné melódie a hymnické refrény. Na rozdiel od dalších interpretov s rovnakým motívom však posúva úroven tejto muziky o niekolko tried vyššie.
Na Povstaní nenájdete žiadnu prihlúplu recesiu a chabé nahrávky. Album je dokonca velmi dôvtipne prepracovaný, s využitím viacerých zaujímavých inštrumentálnych pasáží, kde dominuje takmer tanecná basová linka a stále inak znejúca gitara. Do pozadia prekvapivo ustupuje vokál frontmana Laskyho. Textom v jeho prevedení obcas tažko rozumiet, co je škoda.
Para sa, vdakabohu, svojimi myšlienkami nesnaží uchvátit intelektuálnych fanúšikov poézie postavenej na nepochopitelných metaforách a symbolike. Sympaticky sa drží svojho megafónu a vraví, co ju napadne.
Skladby sa dajú rozdelit do viacerých kategórií a klasické „odrhovacky" (Povstanie, Dávno a Zatancuj) akoby len cielene „baláchali" fanúšikov, že je všetko po starom. Paradoxne práve vyspelostou a miznúcou bezprostrednostou, ktoré sa Povstaniu vytýkajú, album získava nový kredit.
Vdaka trackom ako Neverím, ci Prázdniny môžeme zistit, že Para nefunguje len v podobe bezplatného spalovaca kalórií, ale že dokáže ponúknut viac. Možno by sa však oplatilo vyhnút zuzano-smatanovským „nanana", „ajajaja" a „tralala", aj casto sa opakujúcim hymnickým vetám.
Ked však zaznejú úvodné tóny väcšiny skladieb na koncerte, aj mnohí z kritikov tejto skupiny by nadšene dvihli ruky nad hlavu. Dôvod je jednoduchý - Para vie bavit.
- Petit Press


Discography

Albums:
Veci Zacnú Fungovat
1234
Brutálna Zostava
Live at Babylon
Para
Povstanie

Photos

Bio

Para as a band started playing in 1995. Since then they focused on finding style and the best band members. Through the years, popularity of Para was rising mainly because of energetic live shows and good singles. Since then the band developed their style and since then also received award for the best band and best album of the year delivered by slovak music television. Nowadays is the band working on their new 6th studio album.