UnitraProdiz
Gig Seeker Pro

UnitraProdiz

Kraków, Lesser Poland Voivodeship, Poland | Established. Jan 01, 2015 | INDIE

Kraków, Lesser Poland Voivodeship, Poland | INDIE
Established on Jan, 2015
Band Hip Hop Experimental

Calendar

This band has not uploaded any videos
This band has not uploaded any videos

Music

Press


"UnitraProdiż – Kompozyty Tekstylne"

Nici, włókna, poduszki, filce i firanki… w brudnej, przesterowanej i pełnej nieczystości – masie dźwiękowej, wzbogacone hiphopowym słowotokiem. Nazwa i pomysł na muzyczny duet zostały inspirowane starym radioodbiornikiem Unitra-Diora Lutnia. Pochodzący z Tomaszowa Mazowieckiego muzycy (Andrzej Zagajewski aka Ludwik Zamenhof i Mateusz Nowicki aka tmoo26), uzyskali ciekawe i odważę się na stwierdzenie unikatowe brzmienie o mocno psychodelicznym zabarwieniu. Słuchając Kompozytów Tekstylnych można zatracić granice pomiędzy prawdą i fałszem, pogubić się w formie i po dotarciu do końca zastanowić się czy naprawdę trzeba traktować ten materiał z przymrużeniem oka?

Na stronie wydawcy, można przeczytać kilka słów na temat genezy powstawania albumu. Nie bez znaczenia są wszystkie wcześniejsze doświadczenia muzyczne obu Panów, a mianowicie folkowe klimaty rozwijane w projektach Południca! czy Bumtralala przez tmoo26, a także hiphopowe i producenckie osiągnięcia Zamenhofa. Niewiele osób wie, że miał okazję współpracować między innymi z Łukaszem Rostkowskim. Pierwotnym zamysłem obu muzyków było stworzenie albumu stricte hiphopowego, co jednak się nie wydarzyło i powstał materiał około hiphopowy, ale jednak mocno eksperymentatorski. Kompozycje są potężne, a nawet budzą skojarzenia z oleistymi trip-hopowymi brzmieniami, a już na pewno z agresywną starą szkołą w stylu Kalibra 44. Największą uwagę słuchacza przyciągają jednak syntetyczne, zabrudzone przestrzenie nadające dystansu, pozostawiające chwilę wokalnego wytchnienia, a nawet ustępujące miejsca delikatnemu damskiemu głosowi Cioci Agatki („Bluza”, „Poduszczeka”).

Nie można tego materiału nazwać w sposób jednoznaczny, każda próba przyporządkowania dźwięków zawartych na płycie do jakiejkolwiek muzycznej przegródki będzie krzywdząca i niesprawiedliwa. Artyści w ramach zaczepnej auto-promocji napisali o swoim projekcie: „i tak tego nikt nie będzie słuchał„. Warto udowodnić, że będzie zupełnie przeciwnie… - Adam Mańkowski (Magnetoffon)


"Tekstylia pieczone w UnitraProdiżu"

Od folku do hip-hopu niedaleka droga. Tak jak i od metalu do folku. Twórcy projektu UnitraProdiż mają za sobą obie trasy. Niegdyś grali w metalowym zespole Crowmoth, by później zasilić szeregi folkowych grup. Ich najnowsze dzieło to jednak zgoła inna konwencja. Daleka od muzyki źródeł, ile tylko się da.

Duet UnitraProdiż tworzy dwóch muzyków z Tomaszowa - Andrzej Zagajewski alias Ludwik Zamenhof i Mateusz Nowicki vel tm0026. Pierwszy to grajek, mandoliniarz, producent, znany ze współpracy m.in. z L.U.C-iem. Drugi jest perkusistą folkowych grup Południca
i Bumtralala. Pomysł duetu narodził się przy okazji pobocznego projektu Zamenhofa – "Unitra". Płytka inspirowana kultowym radioodbiornikiem zapoczątkowała dłuższą kooperację. Panowie zaczęli pracować nad większą całość muzyczną. Początkowo miał mieć stricte hip-hopowy charakter, z Nowickim w nowej dla siebie roli rapera. Ostatecznie górę wzięło jednak eksperymentatorstwo. UltraProdiżowy hip-hop cechuje więc wysoki poziom abstrakcji i dźwiękowa nieobliczalność.

"Kompozyty teksylne" to koncept album poświęcony… materiałom. Od wycieraczki i ręcznika po dywan i poduszeczkę. Mimo iż intro zwiastuje raperską konwencję, całość z każdą minutą zmierza ku coraz bardziej kosmicznym rejonom. Bliskim klimatowi z pierwszej płyty Kalibra 44, projektom wspomnianego L.U.C.-a, produkcjom Fisz/ Emade czy illbientowi spod znaku Spectre.

Zagajewski i Nowicki śmiało wykorzystają możliwości komputerów, generując potężną dawkę syntetycznych szumów, "klikanych" dysonansów oraz industrialnych sprzężeń. Często wykazują się też osobliwym poczuciem humoru, np. serwując godne Bregovica bałkańskie motywy. Płyta posiada zarazem bardzo przemyślaną dramaturgię. Kolejne utwory wznoszą się na coraz wyższy pułap elektronicznych odlotów. Finałowa kołysanka „Poduszeczka” to już niemal symfoniczna miazga. Do pełnej połamanych rytmów muzyki, idealnie pasują surrealne melodeklamacje tm0026 i zaproszonych gości (m.in Cioci Agatki z Bumtralala).

Zwariowaną płytę firmuje niezależna wytwórnia Karoryfer Records. Udostępniając cały materiał za darmo w sieci. Poniżej przeklejamy player z zawartością „Kompozytów tekstylnych”. Więcej o UnitraProdiż i o płycie dowiecie się tutaj. - KulturaOnLine


"Ludwik Zamenhof: Unitra EP"

ndrzej Zagajewski aka Ludwik Zamenhoff po przygodzie z metalem, folkiem i ambientem postanowił sprawdzić się w hip-hopie. Co prawda to nie jest nasz ulubiony gatunek muzyczny, jednak za sprawą specyficznych tekstów Unitra EP zapada w pamięć już od pierwszego przesłuchania.

Do współpracy artysta zaprosił dwóch krakowskich raperów: Wuja i TM0026, oraz Michałka odpowiadającego za „efekty specjalne”. Powstało w zamyśle dzieło konceptualne, nawiązujące do stylu produktów Zjednoczenia Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego „Unitra”. Sześć utworów składających się na EP-kę jest pełne dźwięków wprost z trzewi wytworów tej firmy - oscyloskopowych sprzężeń, lampowych filtrów i analogowych szumów. Zamenhof ma sporą wyobraźnią w tworzeniu dość apokaliptycznych pejzaży zaludnionych przez groteskowe maszyny i zwichrowane pozytronowe mózgi.

Słuchając wydawnictwa nie sposób nie przywołać z pamięci Bajki Robotów albo Przygody pilota Pirxa Stanisława Lema. Już pierwszy utwór Uważaj przekonuje, że nie będzie stereotypowo: Mała dziewczynka/ By powiedzieć prawdę/ Wezwana została/ By zanieść kable. Im dalej, tym dziwaczniej. Osoby nieobeznane w elektronice mogą dostać zawrotu głowy. Teksty wręcz puchną od żargonowego, technicznego słownictwa, a skoro wszystko jest na modłę hip-hopową, należy spodziewać się odpowiedniej dawki raperskiej gadki.

13 minut trwania Unitry jest całkiem udaną próbą pogodzenia hip-hopowych alergików i zwolenników rymowanych nawijek. Rzecz jest na tyle abstrakcyjna, że wszystkie wypracowane argumenty blakną z zderzeniu z takim Nitrowiatraczkiem. - Avatar (We Are From Poland)


Discography

2011 - Unitra (EP)
2013 - Kompozyty tekstylne

Photos

Bio

UNITRAPRODIZ – a musical trio; an audiovisual quartet.


An experimental project designed as a paraphrase of hip hop. Music created by dj/producer Ludwik Zamenhof with the help of an old Unitra Diora radio receiver, ambient noise, industrial sounds, random hums and buzzes.

Abstract lyrics written by poet/artist tm0026 and performed in his signature vocal style known as “flow deficit”. 


All UNITRAPRODIŻ’s albums are conceptual and thematic. The first EP, Unitra EP, recount familiar
fairy tales (such as Little Red Riding Hood or Thumbelina) in the language of music and technology. The second release, Kompozyty tekstylne [Textile Composites], explores clothes and fabrics. It contains songs on Sweatshirt, Towel or Technical Felt.

Concert visuals created by VJ Dragosz, a talented graphic artist and designer, who ensures that image becomes one with music and lyrics.

https://www.youtube.com/watch?v=yccQ_42ozpk

https://www.youtube.com/watch?v=WspQiIqKorc

Band Members